Vchodové stříšky se zvonkohrou

Vchodové stříšky se zvonkohrou

Krytý vstup do domu se zvonkohrou je seriózní nápad, který už v roce 1930 použil architekt Pavel Janák na modlitebně Československé církve husitské na pražských Vinohradech. Nápad může ušetřit desítky procent na nákladech stavby rodinného domu, vyřešit zastřešení vstupu a ještě dát nový smysl nudným celodenním výletům.

Vinohrady, Dykova ulice 2015 © archbla.cz

U zvonkohry rodinného domu o zvonění nejde, i když by šlo také vyřešit, tím nejzajímavějším je úspora nákladů stavby. Přístavba dřevěné verandy pro zvonkohru dokáže tak výrazně změnit vzhled domu, že je možné jako základ použít nejlevnější typový projekt a stejně z něho vznikne originální stavba. Navíc jsou zvonky u vstupu pozitivní symbol, zvony a zvonky se dříve využívaly v lidové magii na zahánění zlých duchů nebo rozhánění nepříznivého počasí.

Dobříš 2015 © archbla.cz

Shánění zvonků na vlastní zvonkohru je už pak hlavně zábava. Zvonky z různých materiálů, ze skla, keramiky nebo kovu patří mezi vyhledávané turistické suvenýry a mají své čestné místo ve spolcích sběratelů kuriozit. Solidní výběr je i v oblíbené kategorii „tak blbý, že je vlastně dobrý“. Klidně i nudný výlet se tak může stát příjemným hledáním dalšího zvonku. Sběratelé jsou prostě šťastní lidé /J.W.Goethe/.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *