Rekonstrukce barvou na Smíchovském nádraží

Rekonstrukce barvou na Smíchovském nádraží

Nápad něco opravit pomalováním se u nás objevil už v dobách socialismu, v lidové armádě byla častým nápadem „generálka barvou“, což byl nový nátěr staré kraksny maskovacím vzorem. Ani Dopravní podnik hl. m. Prahy nenašel lepší nápad při rekonstrukci některých zastávek, než pozvat výtvarníky a celou budovu nechat pomalovat i s leštěným kamenným obkladem.

Po trafostanicích PRE, železničních podchodech SŽDC i pražský Dopravní podnik konečně uznal, že některé stavby jsou tak mimo, že je nelze udržovat ani upravit a jedinou možností prodloužení životnosti je zkulturnit prostor pomalováním fasády. Jedním z prvních takto upravených dopravních uzlů je nástupiště u Smíchovského nádraží, které bylo postaveno ještě podle vzoru sovětských budovatelů šťastných zítřků. Z pohledu projíždějícího soudruha velkorysá stavba obložená leštěným kamenem, zevnitř nepříjemná a nepraktická stavba z levných ocelových profilů s odpadním potrubím vedeným po povrchu a lavicemi v temných přístřešcích.

Smíchovské nádraží 2015 © archbla.cz

Revitalizace prostoru na téma „Smích“ proběhla nenápadně v září 2015 v rámci Evropského týdne mobility a na realizaci si DP přizval streetartové sdružení Artwise.

Smíchovské nádraží 2015 © archbla.cz
Smíchovské nádraží 2015 © archbla.cz
Smíchovské nádraží 2015 © archbla.cz

Jeden komentář k “Rekonstrukce barvou na Smíchovském nádraží

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *