Proč je „exotická“ kolonie Malý Berlín, Plzeň

Proč je „exotická“ kolonie Malý Berlín, Plzeň

Kolonii Malý Berlín popisuje kniha 100 zajímavostí ze staré Plzně jako místo navozující představu exotičnosti. První dojem z kolonie Malý Berlín takový opravdu je, ale už po krátkém pobytu se naopak víc exotickou začne zdát okolní zástavba. I když byl Malý Berlín postaven v průběhu 2. světové války /září 1941 – září 1943/, svou promyšleností a jednoduchostí je modernější než většina současných staveb. Tak jenom několik nápadů, které ve srovnání se současnou výstavbou působí exoticky.

Skromná velikost domů, tradiční tvar a jednoduchost není výsledkem osvícených architektů, ale vyplynula ze zadání zajistit solidní standard bydlení pro německé experty zbrojního programu Škodových závodů během okupace a současně splnit nařízení říšského protektora co nejvíce šetřit stavebním materiálem.

Malý Berlín, Plzeň 2014 © archbla.cz

Místo dnešních obvyklých garáží hned u hlavního vstupu mají domy Malého Berlína prostornou předzahrádku a důstojné vstupní schodiště. Garáže jsou umístěné buď stranou mimo zástavbu domů, nebo si je někteří postavili až na konci zahrady.

Malý Berlín, Plzeň 2014 © archbla.cz

Každý dům má přístup i příjezd ze dvou stran, jeden noblesní hlavní vstup s předzahrádkou a druhý ze štěrkové cesty mezi zahradami pro potřebu oprav a jiných praktických činností kolem domu.

Malý Berlín, Plzeň 2014 © archbla.cz

O co jednodušší a skromnější jsou stavby Malého Berlína, o to prostornější a zajímavější jsou zahrady.

Malý Berlín, Plzeň 2014 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *