Nezničitelné betonové truhlíky

Nezničitelné betonové truhlíky

Metoda pokusu a omylu je standardní cesta poznání, jsou ale výjimky v podobě projektů, které se budou znovu a znovu vracet. Jako záměr na papíře jsou tak lákavé, že si s nimi ani zdravý rozum a zkušenost neumí poradit. Jako betonové truhlíky v Praze 5.

Velké betonové truhlíky se ve veřejném prostoru Prahy 5 začaly objevovat už v padesátých letech minulého století. Socialistický budovatelsko-okrašlovací spolek dostal nápad vyrobit mělké železobetonové truhlíky, rozmístit je na veřejných místech a pěstovat v nich okrasné květiny. Neosvědčil se. Truhlíky v letních měsících rychle vysychaly a květiny vadly, komplikovaly sekání trávy a vyžadovaly pravidelnou a častou péči. Předností bylo jenom lehké provedení a možnost ručního přemístění ve dvou lidech.

betonové truhlíky Praha 5© archbla.cz

Když už se zapomnělo, socialistická správa města nápad znovu oprášila v osmdesátých letech. V době nedostatku všeho, i nápadů a fantazie, se betonové truhlíky staly symbolem moderní výzdoby města. Nebylo jich ale dost a tak se rozmisťování k domům řídilo podle loajality k režimu. Po čase opět přestala náročná údržba bavit a postupně se odstraňovaly do odlehlejších míst, kde zarostly nebo byly rozkradeny na jiné využití. Do dnešní doby se zachovalo už jen malé množství jako předěly komunikací. Pokud se ale o truhlík nestará majitel přilehlého domu, tak nikdo. Takový truhlík je už větší, bez jeřábu se nedá přemístit.

betonové truhlíky Praha 5© archbla.cz

Když už se opět zapomnělo, nápad se znovu objevil na začátku nového milénia jako projekt financovaný radnicí a iniciovaný soukromou společností. Na začátku sice byly pochybnosti, zda obří truhlíky nezpůsobí problémy s úklidem, že to budou jenom další zbytečné krámy do města, že to může být pro chodce nebezpečná překážka nebo že to bude pro rostliny jenom trápení, ale těžko se ale bránit projektům, které o sobě prohlašují, že jsou moderní, mají ekologický i zdravotní přínos pro obyvatele, nejsou zase tak drahé a podporují místní průmysl. Hned po jejich rozmístění se ale zvedla taková vlna občanských protestů, že truhlíky byly přemístěny na okraj města bez nápadu co s nimi dál.

betonové truhlíky Praha 5© archbla.cz

Jeden komentář k “Nezničitelné betonové truhlíky

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *