Námořní kontejner pro bydlení v Česku

Námořní kontejner pro bydlení v Česku

Současná snaha využít námořní kontejner pro bydlení má jenom jeden hlavní důvod, nízkou pořizovací cenu. To je pro stavebníky tak lákavé, že experimenty s úpravami námořního kontejneru pro bydlení budou určitě pokračovat. Z výroby přepravních kontejnerů se stalo prosperující odvětví se snahou uplatnit stejný modul i ve stavebnictví jako bytové i administrativní domy, gastro zařízení, ubytovací zařízení, rodinné domy, chaty, ale i třeba galerijní prostory. Jenom na celosvětovém serveru obchodních nabídek alibaba.com nabízí své nápady hotových obytných domů v modulu námořního kontejneru několik set čínských výrobců. I v Česku jsou již obchodní firmy s novými i použitými kontejnery.

Cenu ovlivňuje velikost /délky od 6 – 12 metrů/, opotřebení /nový nebo použitý/, vybavení /jednoduchý přepravní nebo již z výroby určený pro bydlení/, délka přepravy do místa určení a množství kontejnerů pro jednu stavbu /u nových obytných kontejnerů je při více kusech možné jednat přímo s čínským výrobcem/. Pro představu, cena použitého velkého námořního kontejneru v českém bazaru začíná kolem 30 tis. Kč, použitého obytného kolem 50 tis. Kč. V přístavu čínského výrobce jsou nové obytné kontejnery se západním designem nabízeny v ceně 160 -400 tis. Kč /podle standardu vybavení/.

Zajímavé ceny stavby je možné dosáhnou pouze tehdy, pokud design vychází z industriálního vzhledu. V případě oboustranného dodatečného opláštění kontejneru by vlastně plnil funkci jenom nosné konstrukce a střechy, kterou může být levnější dřevo nebo běžná ocelová konstrukce. U použitých kontejnerů se design musí vyrovnat i s pomačkaným povrchem od nárazů, které nový jednobarevný nátěr jenom zvýrazní. Obvyklá je tedy spolupráce architekta s výtvarníky.

Problém pro příjemné bydlení je rozměr modulu, délka je sice volitelná ve více variantách, některé typy se již vyrábějí i s větší výškou / vnější standard výšky je 2591 mm/, ale vnější šířka 2438 mm se měnit nedá. Po vložení tepelné izolace a vnitřního pláště místnosti tak zůstane světlá šířka kolem 2,2 m, tedy jako větší chodba. Obvyklým řešením je propojování více kontejnerů dohromady a rozšiřování prosklených ploch.

Z pohledu stavebního zákona je obytný námořní kontejner výrobkem plnícím funkci bydlení. Pokud umístění nevyžaduje další stavby /příjezd, přípojky, oplocení/, stačí vyřídit územní souhlas i bez ohlášení nebo stavebního povolení. I tak ale může vzniknout komplikace, řada míst má omezující podmínky územního plánu, které umožňují stavět pouze tradiční stavby nebo mohou požadovat doložení certifikátu, který dokládá shodu s obecně platnými požadavky na stavbu. Dům z více kontejnerů a atypickým provedením je již běžnou stavbou, která obvykle znamená vyřídit územní rozhodnutí a ohlášení.

 

Jeden komentář k “Námořní kontejner pro bydlení v Česku

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *