Malý dům ÁPH80 a český brownfield

Malý dům ÁPH80 a český brownfield

Španělský domek ÁPH80 je zajímavý nápad pro alternativní bydlení. Stačí levně koupit nebo pronajmout brownfield nebo jiný divoký pozemek na okraji města a k tomu si za cenu automobilu střední třídy koupit již hotový domek. Na rozdíl od jiných alternativních staveb, které předpokládají dostatek fantazie, času, nadšení, šikovnosti, znalostí a pracovitosti, tak na realizaci tohoto nápadu stačí jenom trochu fantazie.

Dům ÁPH80 je v principu mobilheim, ale tradiční tvar domu se sedlovou střechou a jednoduchost provedení mu dává až neuvěřitelnou schopnost dobře vypadat i na hodně divokém pozemku. To bylo i záměrem studia Abaton při jeho návrhu, ve všech článcích světových magazínů o bydlení se také v netradičním prostředí objevuje, uprostřed pole se strništěm, na lesní pasece, na zarostlém pozemku okraje města. Dům je ideální pro 2 osoby, celková plocha obývacího pokoje s kuchyní, pokoje s dvoulůžkem a sociálního vybavení je 27 m2 /9×3/, vyrábí se ve Španělsku, cena podle standardu vybavení od 22 tis. € / bez dopravy, bez přípojek/.

ÁPH80

Asi by nebylo jednoduché a hlavně finančně smysluplné tento domek dovážet do Čech, budeme si asi muset počkat na místního výrobce s podobným typem domu. Mohlo by to fungovat, na okrajích měst je pro takový nápad dostatek brownfields i obdivovatelů jejich poezie.

Brownfields jsou nemovitosti a pozemky v zastavěném území, které ztratily svoji funkci /výraz brownfield převzal český územní plán z anglickém jazyka a znamená hnědé pole nebo hnědý prostor). Mají mnoho podob, od starých výrobních hal s ekologickou zátěží až po opuštěné vybetonované skladové plochy, které by se pro domek ÁPD80 daly použít i bez nákladné rekultivace.

brownfield © archbla.cz
brownfield © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *