Levný kamenný obklad Adriana

Levný kamenný obklad Adriana

Důvodem častého názvu Adriana u obkladů a dlažeb je palác císaře Hadriana postavený v letech 118 – 133 n. l. nedaleko Říma /italsky Villa Adriana/. V části paláce pro hosty byl každý pokoj obložen jiným stylem a vzory, které císaře zaujaly na dlouhých cestách po provinciích.

Výhodou i nevýhodou tohoto kamenného obkladu z paláce Adriana je, že se nedá koupit. Než se s prováděním začne, je potřeba nasbírat dostatek placatých a tvarem zajímavých kamenů z cest, smeťáků a kontejnerů se sutí. Zase tak moc práce to není, obklad není náročný na spotřebu materiálu, nic to nestojí a sbírání kamenů je zábava. Mohou to být suvenýry z výletů, zdarma vzorky z prodejen kamenných obkladů, historické kusy z různých rekonstrukcí budov, včetně úlomků leštěných dlažeb z rekonstrukce metra. Zbytek se může doplnit u některé kamenité řeky.

Barrandov 2016 © archbla.cz

Podle odborníků stačí na provádění jenom kvalitnější flexibilní lepidlo na venkovní dlažbu. Stejným materiálem se také přemáznou a sjednotí široké spáry mezi kameny, vyplnit spáry mozaikou by bylo příliš pracné a nákladné. Důležitý je hlavně větší odstup kamenů, protože jednotlivé kusy se neořezávají a využívá se jejich nepravidelný tvar. Další předností obkladu je snadná opravitelnost, pokud časem některý kus kamene vypadne, není problém ho nahradit úplně jiným.

Barrandov 2016 © archbla.cz
Barrandov 2016 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *