Novinky u kadibudky

Novinky u kadibudky

Není pravda, že se stavební výroba se zabývá jenom designem záchodové mísy pro snoby a vymýšlením blbostí, jako je vonná síťka do pisoáru s fotbalovou brankou, do které je možné správně nasměrovaným proudem střelit gól malou plastovou kuličkou www.vybaveniprouklid.cz/vonna-sitka-do-pisoaru-fotbal-s-fotbalovou-brankou-akce/d-72070/. Co je tedy nového u kadibudky?

Převratnou novinkou je automatická ventilace, dobrovolníci ji už vysvětlují na africkém venkově. Podstatou je ventilační trubka na fasádě vedená z jímky až nad střechu. Pokud se latrína postaví tak, aby větraný vzduch odnášel vítr mimo obydlená místa a větrací trubka je umístěná na sluncem ohřívané straně, vznikne samočinná cirkulace vzduchu. Po otevření poklopu mísy se pak automaticky spustí nasávání a pobyt v kadibudce se stane příjemnějším i hygienicky méně rizikovým.

odvětrání kadibudky © archbla.cz

Významnou novinkou je nedávno otevřené Muzeum nočníků a toalet ve Vyšehradské ulici v Praze 2. Je svého druhu největší na světě. Nejde jen o historické srovnání, některé zapomenuté nápady jsou inspirativní i pro současnost. U chalupy je třeba jednodušší a pohodlnější udělat záchod ze staré židle a kýblu na nevyužité a dobře větrané půdě, než stavět kadibudku na konci zahrady.

Muzeum toalet 2015 © archbla.cz

I když je fekální téma ve výtvarném umění oblíbené, design kadibudky se nijak významně neposunul. Překvapila pouze kanadská expozice na pražském scénografickém quadrienále v roce 2015, která byla vytvořena z řady kadibudek upravených jako divadelní prostor pro jednoho diváka.

PQ 2015 © archbla.cz
osada Montana, Všenory 2016 © archbla.cz
PQ 2015 © archbla.cz

Průběžný výzkum a inovace kadibudky probíhají hlavně v lidovém stavitelství. Novinkou je pevný zámek, výhled v úrovni očí velikosti PC monitoru a diagonálně přibité prkno na vnější fasádě pro zavětrování. Jinak hrozí u kadibudky narušení statiky při sesychání dřeva a naklánění stavby.

Štěchovice 2015 © archbla.cz

3 x komentář k “Novinky u kadibudky

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *