Jednoduché zahradní schodiště z kamenů

Jednoduché zahradní schodiště z kamenů

Mimo stavby zahradního schodiště podle ČSN 734130 /navrhování schodišť a šikmých ramp/ to také může být docela jednoduchá a zábavná hra. V takovém případě má stavba zahradního schodiště s normou společnou jenom přibližnou velikost schodišťového stupně a jednoduché zábradlí pro zimní náledí nebo pozdní návrat z besídky. Ideální velikost schodišťového stupně vychází z délky lidského kroku a vzorce 2 výšky x délka je 63 cm.

To nejdůležitější je nahradit přímky nepravidelnými křivkami a vyhnout se pravému úhlu. Stavba schodiště je pak hlavně o improvizaci, až v jejím průběhu se lehce přizpůsobuje sklon terénu, upravuje velikost zakřivení oblouku, přidává další stupeň nebo upravuje jeho velikost. Předností stavby bez přímek a pravých úhlů je snadnější skládání kamenů jenom na sucho.

Štěchovice 2015 © archbla.cz

Asi nejjednodušší a nejlevnější je použít na stavbu zahradního schodiště staré kamenné obrubníky, schody nebo zárubně ze skládky stavební suti. Výška i šířka je schodišťovému stupni docela podobná a sbírání různých kusů kamene výsledku jenom prospěje. Pokud se obrubníky v terénu zafixují na každé straně zatlučeným železným roxorem, není pro schodiště problém ani hodně příkrý a nepřístupný terén.

Mokropsy © archbla.cz

Nejzajímavější schodiště jsou z jednoho kusu kamene, což lze nahradit vysekáním stupňů do čerstvě zatuhlého betonu. Než beton získá větší pevnost, jednotlivé stupně se snadno vytvoří menším bouracím kladivem se širokým sekáčem, už po několika letech přírodní patiny se betonové schodiště těžko rozliší od staršího provedení z pískovce.

Zahrádky 2015 © archbla.cz
Zahrádky 2015 © archbla.cz

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *