Jak znovu použít staré dveře

Jak znovu použít staré dveře

Každé staré dřevěné dveře jsou originál a ještě většinou zadarmo. Na rozdíl od nových dveří, které jsou zralé na výměnu už po malém poškození, u starých dveří je to právě naopak. S každým novým nárazem a škrábancem vypadají lépe. Aspoň pro stavebníky v pohodě, i u dveří platí přímá úměra mezi rozervanou myslí a potřebou obklopovat se dokonalostí.

Největší problémem pro návrat starých dveří je zárubeň a kování. I kdyby byla původní zárubeň v dobrém stavu, dá se jen obtížně demontovat a ještě větší problém je zabudování na novém místě. U běžného stavebníka tak přichází v úvahu jenom truhlářská výroba nové atypické zárubně, což není levné ani při zjednodušení tvaru, použít závěsné panty, kdy se dveře budou víc závěsem než dveřmi nebo použít běžné ocelové zárubně. Nejlevnější je ocelová zárubeň, s podobnou barvou jako stěna v interiéru zmizí.

staré dveře a ocelová zárubeň © archbla.cz

Ocelové zárubně stále vyrábí řada firem v mnoha profilech za velmi nízkou cenu. Buď ve standardní velikosti pro typové dveře nebo i jako atypický výrobek pro libovolnou velikost. Praktičtější je typová zárubeň, dveře se dají na tento rozměr upravit a později přemísťovat.

Staré dveře se dají získat zdarma ve sběrném dvoře nebo ve výrobnách nových plastových dveří a oken. Za provozovnou obvykle mají několik kontejnerů s původními výplněmi. Protože měl dříve každý truhlář svou vlastní velikost i provedení dveří, nedají se použít původní panty, kliky a zámky. Důležitý je jenom podobný rozměr, který umožňuje dveře oříznout, popřípadě latěmi nastavit podle nové zárubně.

Uprava dveří pro novou zárubeň znamená odstranit původní panty, zámek i kliku, následně oříznout dveře na novou velikost, vyříznout po obvodě polodrážku, dřevem vyplnit původní otvor pro zámek a vytvořit nový na současnou velikost a umístění. Zvládne to i šikovnější amatér s nenáročným vybavením domácí dílny, vtip starých dveří je právě v nedokonalosti, hrubém amatérském provedení a patině. Pokud se nedají původní vrstvy barev snadno odstranit, může to být dokonce výhoda. Když se na dveře použije alkalický odstraňovač starých nátěrů, nepravidelně rozetře a po několika hodinách se opláchne vodou, často vznikne nenapodobitelný abstraktní obraz.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *