Jak udělat travertinový obklad z výprodeje

Jak udělat travertinový obklad z výprodeje

Keramický obklad nebo dlažba napodobující přírodní travertin dobře zakrývá pozdější mizerný úklid, barvy nepodléhají módním výkyvům a je ve stálé nabídce většiny výrobců. Často se také objevuje ve výprodejích zbytků za hodně zajímavou cenu. Problém je jenom způsob pokládky, probíhající spáry a přesný formát vypadají u imitace travertinu dost nudně a jako.

2015 © archbla.cz

Problém už ale vyřešil Adolf Foehr na pražském paláci Dunaj, jeho spárořez z roku 1930 se dá použít také u výprodejů s odchylkou odstínu, drobnými kazy nebo neobvyklým formátem. Přitom nejde o žádný výstřední nápad. Palác Dunaj je významná konstruktivistická budova na pražské Národní třídě a architekt Adolf Foehr byl žák Jana Kotěry. Vtip spárořezu je v nepravidelném vertikálním i horizontálním střídání pruhované struktury travertinu a vyplňování plochy z kusů různé velikosti. Pro obklad koupelny nebo dlažbu to má praktické výhody, minimalizuje se prořez, nevyžaduje náročné úvodní rozměření a při provádění svépomocí je práce mnohem zábavnější.

spárořez pro travertin 2015 © archbla.cz

Při nákupu materiálu možná překvapí více barevných odstínů. Není to chyba výroby, ale snaha věrněji napodobit přírodní kámen, který se liší podle jednotlivých lokalit.

spárořez pro travertin 2015 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *