Keramický obklad nebo dlažba napodobující přírodní travertin dobře zakrývá pozdější mizerný úklid, barvy nepodléhají módním výkyvům a je ve stálé nabídce většiny výrobců. Často se také objevuje ve výprodejích zbytků za hodně zajímavou cenu. Problém je jenom způsob pokládky, probíhající spáry a přesný formát vypadají u imitace travertinu dost nudně a jako.

Problém už ale vyřešil Adolf Foehr na pražském paláci Dunaj, jeho spárořez z roku 1930 se dá použít také u výprodejů s odchylkou odstínu, drobnými kazy nebo neobvyklým formátem. Přitom nejde o žádný výstřední nápad. Palác Dunaj je významná konstruktivistická budova na pražské Národní třídě a architekt Adolf Foehr byl žák Jana Kotěry. Vtip spárořezu je v nepravidelném vertikálním i horizontálním střídání pruhované struktury travertinu a vyplňování plochy z kusů různé velikosti. Pro obklad koupelny nebo dlažbu to má praktické výhody, minimalizuje se prořez, nevyžaduje náročné úvodní rozměření a při provádění svépomocí je práce mnohem zábavnější.

Při nákupu materiálu možná překvapí více barevných odstínů. Není to chyba výroby, ale snaha věrněji napodobit přírodní kámen, který se liší podle jednotlivých lokalit.
