Jak udělat sokl z říčních kamenů

Jak udělat sokl z říčních kamenů

Tento sokl je pro hravé stavebníky, kteří mají více času, malý rozpočet a říční kameny nedaleko domu. Postup provedení je podobný výrobě betonové vymývané dlažby, kdy se do formy nasype vrstva pohledových říčních kamínků, po zalití betonem a částečném vytvrdnutí se přebytečný beton na lícové straně odstraní proudem vody.

sokl z říčních kamenů 2014 © archbla.cz

Pro sokl se nejdříve vytvoří jednoduché pomocné bednění, jako stojky stačí pruty betonářské oceli zaražené jen několik centimetrů do chodníku a nad úrovní soklu zajištěné do tvaru budoucího soklu zednickou skobou. Ty vytvářejí oporu pro vodorovné prkno jako posuvné bednění. Do posuvného bednění se sokl vyzdívá z říčních kamenů a cementové malty nebo betonu tak, že vždy po zavadnutí vrstvy se bednění posune o další kus nahoru. Po posunutí se ostrým majzlíkem vyškrábne hlubší spára mezi kameny. Beton tuhne celkem rychle, proto provádění jednotlivých vrstev a následné vyškrabávání spár probíhá plynule.

sokl z říčních kamenů 2014 © archbla.cz

Nejpozději po 8 hodinách se spáry ještě začistí do konečné podoby a vodou omyje povrch kamenů. Některé detaily realizace je nutné zvážit individuálně podle podmínek stavby / kotvení ke stěně, provedení tepelné izolace mezi zdivo a sokl, dilatační spáry u dlouhé stěny, odvětrání zdiva/.

 

Jeden komentář k “Jak udělat sokl z říčních kamenů

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *