Jak udělat postmoderní opravu fasády

Jak udělat postmoderní opravu fasády

Není problém jak udělat malé lokální opravy fasády, to už dobře vyřešil výzkum a výroba stavebních hmot. Problém je jak se po viditelných opravách vyhnout novému nákladnému nátěru celé fasády. Zajímavý nápad má postmoderní lidová architektura.

Dekonstruktivismus je nový směr postmoderní architektury, který má široké možnosti uplatnění i v lidovém stavitelství. Musel zákonitě přijít po únavě z přísnosti, pravoúhlosti, uniformity i jako vystřízlivění z příliš zjednodušených představ o moderním způsobu života. Na rozdíl od racionální moderny má dekonstruktivismus mnohem více výrazových prostředků, má blíž k výtvarnému umění i reálnému životu, dokáže se uvolnit a být zábavný. Zatím co cílem moderny je postavit dokonalý dům pro úspěšného majitele, který směřuje k lepším zítřkům, užívá si pohodlí a nemá žádné pochybnosti, postmoderna se do toho už nevejde. Majitel domu nechce na své fasádě zakrývat nejistotu doby i pochybnosti o materiálním úspěchu, nepotřebuje kolem sebe dokonalost, nechce se zadlužovat na celý život. Vlastně mu připadají zajímavější trochu rozedrané a nedokončené stavby, disharmonie, nepravidelnost a rozrušující stavební prvky.

Praktickým příkladem je tato fasáda na pražském Tylově náměstí. Ne že by bylo špatný nápad pozvat na opravu odborníka od renomovaného výrobce stavebních hmot a certifikovanou prováděcí firmu na celkovou opravu fasády, ale  nechat místa po drobných opravách omítky jenom zarovnat do nepravidelných obdélníků s trochu odlišným odstínem fasádní barvy je rozhodně levnější alternativa.

Tylovo náměstí 2016 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *