Jak udělat originální obklad koupelny ze čtvercových zbytků

Jak udělat originální obklad koupelny ze čtvercových zbytků

Tento předrevoluční keramický billboard sice není žádné významné dílo, ale pořád je to dobrý nápad na originální a levný obklad koupelny. Řeší hned několik úskalí při provádění svépomocí.

–  Rovinatost podkladu svislost stěn, pravoúhlost rohů nebo rovinatost povrchu se u tohoto nápadu neřeší, vyhnutá nebo vrtulovitá zeď výsledku jenom prospěje.

–  Příručky pro amatérské obkladače upozorňují na častou chybu soustředit se při výběru materiálu na jednu obkladačku a jenom podle ní si představovat celou koupelnu. Na výsledek má vliv i členění a barevné provedení spár /spárořez/. Málokterá příručka si ale troufá upozornit, že některé koupelny mohou svým provedením srážet sebevědomí, kdy chladně dokonalý obklad koupelny ještě více zvýrazní vybledlou a nedostatkem pohybu nebo věkem poznamenanou figuru. To v tomto případě nehrozí.

–  Při provádění se nedá nic moc zkazit, se stejným nápadem pracuje i podzimní příroda. Stačí teplé přírodní barvy, opakování stejného jednoduchého tvaru listů a náhodné skládání, výsledek vypadá dobře a je vždy originálem. V případě obkladu je tím jednoduchým tvarem čtverec a náhodou skládání jejich různá velikost. Obklad vypadá lépe, když se do něj v malém množství přimíchá několik drobných dlaždic ostřejší oranžové nebo modré barvy.

–  Na provedení stačí zbytky z výprodeje za zlomek původní ceny, není nutné pořídit obklad pro celou koupelnu najednou a nemusí se skladovat rezervní množství obkladu pro pozdější opravy. S postupným dokupováním a co největším množstvím druhů obkladu vznikne ještě zajímavější výsledek.

–  Nejlépe se postupuje od největších čtverců /standardní formát je 33×33 cm, 30×30/, shora dolů v nepravidelných řadách a vzniklé prázdné místo pak později doplňovat menšími a menšími čtverci. Ke konci, kdy zůstanou malá obdélníková místa a řezání na doplnění úplně malými čtverci by bylo velmi pracné, použije se obdélníkový kus dlaždice, v celku se to ztratí. Velikost čtverců není důležitá, při dokončování se stejně nelze vyhnou přiřezávání obkladu. Důležitá je ale stejná tloušťka obkladu, největší výběr je u materiálu tl. 8 mm.

Příbram 2015 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *