Jak udělat obklad s neprůběžnou spárou

Jak udělat obklad s neprůběžnou spárou

Pro originální obklad je někdy důležitější spárořez /řešení spár u obkladu /, než vlastní materiál. Chce to ale nápad předem, běžný obkladač zná jenom průběžné spáry /průběžná svislá a vodorovná spára, nebo pootočená nakoso/ nebo provedení na vazbu /obvykle průběžná vodorovná spára, svislá je posunutá jako u cihelné zdi/. Moc zajímavých novinek se u běžného spárořezu neobjevuje, proto mne nedávno zaujal nápad, který sice vypadá nenápadně, ale spojuje několik výhod :

–  Nemá průběžnou svislou ani vodorovnou spáru. I když se použije tuctový obklad nebo dlažba, výsledek vypadá zajímavě.

–  I když obklad působí jako komplikované dílo, má velmi málo prvků, větší čtverec /třeba běžný formát 300 x 300 mm/, poloviční formát /tedy 300 x 150 mm mínus 1/2 velikosti spáry/ a čtvrtinový formát /150 mínus 1/2 velikosti spáry x 150 mínus 1/2 velikosti spáry, tedy dva čtverce + spára musí dát rozměr 300 mm /. Vše se dá nařezat běžným obkladačským nářadím i z levných zbytků, které mají podobnou tloušťku. Čím různorodější barvou a strukturou budou jednotlivé kusy, tím bude i zajímavější výsledek.

–  Skládání také vypadá složitě, ale i obkladač po chvíli pochopí jednoduchý princip náhody a systému, kdy vždy po některé svislé nebo vodorovné delší průběžné spáře se vloží velký čtverec s uskočením o půl formátu. Je to pracnější proti obkladu se stejným formátem, ale zase tolik nezáleží na přesnosti šířky spáry a na obklad se dají využít levné zbytky.

–  U standardního obkladu majitel trne, že se pozdější opravou část obkladu poškodí a už nebude možné dokoupit stejný. V případě tohoto obkladu se majitel může těšit, že po opravě s novým materiálem bude obložení ještě zajímavější.

obklad s neprůběžnou spárou

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *