Jak udělat jednoduchý balkón

Jak udělat jednoduchý balkón

Balkón Julie, Benátky, od F.S.

U malých balkónů je dokázáno, že je stejně nikdy nikdo nepoužívá a příliš složité stavební provedení  je jenom plýtvání energií i penězi. Z pohledu tepelných mostů je jeden z nejhloupějších balkónů ten pro Julii.   /Christopher Alexander, A Pattern Language/

Postavit u rodinného domu i malý balkón s klasickou železobetonovou konstrukcí nikdy nebylo jednoduché ani levné, znamená vyřešit statiku, tepelné mosty, detaily hydroizolace a celou skladbu podlahy, uchycení zábradlí, odvedení dešťové vody a ještě by měl dobře vypadat. Ani dobrý projektant není zárukou správného výsledku, při realizaci je skoro nemožné uhlídat několik navazujících stavebních profesí. I když se vše zvládne, balkon je vystaven velkým změnám venkovních teplot a působení vody, kterým běžné materiály obtížně dlouhodobě odolávají. Dost malá pravděpodobnost, že vše klapne a dlouho vydrží.

Když už balkón musí být, tak je praktičtější úplně vypustit železobetonovou nosnou konstrukci a nahradit jí jednoduchým ocelovým rámem, místo dlažby pak použít odolné dřevo nebo zinkovaný rošt. Výhody levnější stavby, snížení rizik špatně provedené stavby a usnadnění údržby jsou tak velké, že se k tomuto řešení přiklánějí už i developerské společnosti u vyššího standardu bydlení.

Hlubočepy 2015 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *