Jak udělat dřevěné lesní oplocení, oplocenky

Jak udělat dřevěné lesní oplocení, oplocenky

Když jeden kolega hledal nápad pro oplocení velké venkovské zahrady, vzpomněl si na dřevěné lesní oplocenky, dříve byly běžnou ochranou nově vysazených stromků proti škodám způsobených zvěří.

lesní oplocenky © archbla.cz

Občas ho jenom překvapí dotaz známých, co to má za nezvykle srandovní plot, jinak se mu očekávané výhody potvrdily. Hledal oplocení, které by zvládl svépomocí s minimem námahy, dalo se pořídit skoro zadarmo, prošlo svojí nenápadností i bez jinak potřebného jednání se stavebním úřadem, nevyžadovalo údržbu a stylově sedělo k venkovskému sadu.

lesní oplocenky © archbla.cz

Dřevěná oplocenka je vlastně rám ze 3 dřevěných stojek a 4 – 5 s terénem rovnoběžných dřevěných příčlí, spodní část každého dílu je ještě ze svislých planěk, v principu jsou k terénu menší mezery v plotě, tak jak je k zemi menší zvěř. I na svépomocnou výrobu to není nic složitého, pokud se pro použitý druh a sílu dřeva zvolí správná velikost hřebíků a vytvoří na zemi pomocný rám s nastavenými vzdálenostmi, dá se i za jediný den vytvořit z odpadního dřeva překvapivě velký počet rámů. Velikost není nijak daná, obvykle je výška kolem 1, 6 metru a délka jednoho pole 2 – 3 metry. Jednotlivé oplocenky se spojují hřebíky přes přesah příčlí, nejsou tedy žádné další sloupky, ve svislé poloze drží oplocení vzpěry. V případě omezeného prostoru je mohou nahradit v ose plotu do země zatlučené kusy betonářského železa. Obvyklá životnost i bez údržby je asi 10 let, což je dostatečná doba, aby zatím vyrostl živý plot, nebo se snadno vyrobí nové oplocenky.

lesní oplocenky © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *