Jak udělat divokou zahradu

Jak udělat divokou zahradu

V divoké zahradě se moc nepracuje, jenom občas podle nálady. A to je i její největší problém, naučit se na zahradě nic nedělat je velké umění, přitom to neznamená žádnou prázdnotu. Několik známých se mi přiznalo, že o koupi jejich domu rozhodla zahrada, už při první prohlídce si na zpustlé zahradě začali plánovat, jak ji pořádně vyčistí, zorganizují, srovnají, vysekají, oplotí, něco se pokácí, něco se vysadí a jak se z toho udělá pořádaná zahrada. Časem ale zjistili, že to nejzajímavější byla právě ta divočina, kterou vlastně zničili a to co vytvořili, vyžaduje neustálou nákladnou údržbu a jako povinnost je zahrada už vlastně moc nebaví. /Není to tak jenom u zahrad, podobné je to i v jiných lidských činnostech/

divoká zahrada 2014 © archbla.cz

Kdo se už dostal přes pochybnosti do této etapy budovatelského vystřízlivění, má vyhráno. Vytvořit divokou zahradu je už pak docela snadné a proměna zahrady nemusí trvat dlouho. Stačí nechat přírodu, ať si to dělá hodně po svém a svoje nápady omezit na sekání úzkých průchodů divočinou a malé nezbytné plácky pro delší zastavení. I když mohou být divoké zahrady směřovány trochu odlišně, víc do barevnosti květů, do luční jednoduchosti, do rozmanitosti tvarů listů jen, jedno by mělo být patrné na první pohled, se zahradou si jenom povídáme, neřídíme to.

divoká zahrada 2014 © archbla.cz

Zajímavé divoké zahrady dnes vznikají na okrajích větších měst jako svérázné parky z různorodých nezastavitelných pozemků, bývalých sadů, skládek, roklí, lesa nebo louky. Bohudík města nemají finance na náročné budovatelské úpravy, udržují se tedy jenom cesty a občasné lavičky. Pro divokou zahradu ideální stav.

divoká zahrada 2014 © archbla.cz

Divoká zahrada není nic nového, když není jiný nápad, hledat inspiraci je možné ve výtvarném umění, třeba pro malby impresionistů a post impresionistů byla divoká zahrada časté téma.

Zahrada v Asnieres /Vincent Van Gogh /

Divoká zahrada může vzniknout i na jinak nevyužitelných místech. Pro vytvoření v podmáčeném nebo jinak nestabilním terénu je možné využít i úzké vyřazené silniční panely, divoká zahrada z nich za velmi krátkou dobu ponechá jenom úzká cestu a původní vzhled panelu zcela zmizí.

divoká zahrada 2014 © archbla.cz

Ještě jedna věc je na divoké zahradě zajímavá. Všichni známí, kteří se rozhodli pro divokou zahradu, jsou v pohodě. Asi to nějak souvisí.

divoká zahrada 2014 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *