Jak udělat dětské lesní divadlo, Malá Chuchle

Jak udělat dětské lesní divadlo, Malá Chuchle

Malé lesní divadlo z Chuchelského háje má několik zajímavých nápadů v konstrukci, umístění, výtvarném řešení i variabilnosti využití:

Jeviště je jednoduché, stačí na plochu vyskládat vyřazené palety a do nich natlouct souvislou podlahu z prken, na střechu stačí přivázaná plachta k lehké konstrukci z lesní kulatiny. Praktické je držet podlahu jeviště u země, u všech divadel jsou pády herců do hlediště celkem běžné. Držet se při zemi je praktické i pro divadelní lavice v hledišti, na jednu lavici stačí asi půl metru dlouhý rozpůlený kmen tvrdého dřeva s fošnou na sezení a opření. Takto nízké lavice nejsou překážkou ani pro velkého diváka, místo pro natažení nohou řeší široké uličky mezi sedadly.

Lesní divadlo 2014 © archbla.cz

Pro umístění divadla je jasné jenom umístění na mírném svahu, aby bylo dobře vidět ze všech řad hlediště. Na další otázky umístění jsou už rozdílné názory, třeba chuchelské divadlo stojí přímo kolem lesní cesty a ostatní návštěvníci lesa procházejí mezi hledištěm a jevištěm. Má to své výhody, je to dobrá reklama, zatahuje kolemjdoucí do hry, je oživením pro diváky a herce nutí improvizovat.

Lesní divadlo 2014 © archbla.cz

Barevné řešení lesního divadla zvládnou dnes už jenom děti nebo profesionální výtvarník. Je nad síly dospělých pomalovat nepravidelný kmen stromu, jen tak od ruky, štětcem, lehce, bez použití zakrývací pásky a válečku. Kdo se neumí uvolnit, těžko něco namaluje.

Lesní divadlo 2014 © archbla.cz

Problémem malého lesního divadla může být legalizace záměru a jednání se státní správou. Možným postupem je :

a/ nebát se, divadlo udělat a nikoho se neptat / jenom mimořádný pitomec by na takový záměr uplatňoval běžné postupy stavební zákona/

b/ lesní divadlo nazvat odpočinkovým místem na turistické cestě / ve smyslu §18 odst. 5 stavebního zákona, které zlepší podmínky využití území pro účely rekreace a cestovního ruchu /

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *