Jak si v Čechách udělat moře

Jak si v Čechách udělat moře

Jak si udělat vlastní moře je oblíbená česká tvořivá hra s jednoduchými pravidly. Důležitý je vlastně jenom nápad, je jedno jak je moře velké, nákladné nebo praštěné.

Asi nejznámější je filmový nápad  přepažit mořem Staroměstské náměstí. Je sice snadno realizovatelný jako fasádní reklamní banner, ale příliš nákladný a potřebuje povolení stavebního úřadu. Nejnovějším nápadem je nové vydání básnické sbírky Jiřího Žáčka České moře a nedávná premiéra kantáty E. Douši České moře na festivalu Festa akademica, u takto intenzivně používaného názvu se ale novinky těžko sledují.

Většina nej nápadů jak udělat moře zůstává stavebních. Největší je nápad na vytvoření vnitrozemského moře v Podkrušnohoří s názvem Moře klidu. Autoři navrhují naplnit jámy po hnědouhelných dolech vodovodem z Baltu a vytvořit tak moře s délkou pobřeží 60 až 120 km a hloubkou až 150 metrů. Projekt už byl místními nadšenci zahájen stavbou menších přípravných objektů a sepsáním petice /www.moreklidu.cz/.

moře Barrandov © archbla.cz

Nejmenší moře je vedle hospody v Čelákovicích, které mimo pohledu do nekonečné dálky a snění o plavbě na plachetnici kolem světa řeší jak zachránit starou litinovou vanu nebo jak si doma udělat zásobník na dešťovou vodu. S nejjednodušším nápadem jak udělat moře přišla společnost Pražská energetika, vzniklo přemalováním trafostanici pod pražským Barrandovem a střídavě baví nebo provokuje obyvatele sídliště při cestě do práce.

Čelákovice 2015 © archbla.cz

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *