Jak se vyhnout štukování omítky

Jak se vyhnout štukování omítky

Štukování omítky /provádění finální jemné vrstvy na hrubou jádrovou omítku/ není zrovna příjemná práce a vyžaduje zkušenost. Obzvlášť na fasádě je každá nedokonalost hodně vidět a pokud se tomu dá u stavby svépomocí vyhnout, jenom dobře. Nápad zůstat u jádrové omítky vyhovuje hlavně nízkorozpočtovým a nerozhodným stavebníkům, kteří se teprve později rozhodnou zda dům zateplí, dokončí štukovou omítku nebo to tak zůstane napořád.

jak se vyhnout štukování © archbla.cz

Podstatou této fasády je hned po dokončení hrubé jádrové omítky vyškrábnout do ještě nezatvrdlého povrchu jednoduchý vzor z krátkých rýh. Ten pak vynikne po nátěru plochy širokým malířským válečkem, kdy barva zůstane pouze na povrchu a do prohlubní se nedostane.  Způsob rýhování je hlavně otázkou temperamentu a vlastního nápadu, úskalím realizace jsou jenom příliš složité a pracné prvky.

Omítka vyžaduje pečlivé zatočení jádrové omítky a dobrý materiál, aby nevznikly viditelné praskliny. Ty jsou u jádrové omítky celkem běžné. Po dokončení rýh se povrch omítky musí znovu lehce vyrovnat zednickým hladítkem, aby zůstala rovná plocha pro nátěr válečkem nebo pozdější návrat k dokončení štukové omítky.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *