Jak se staví dům z kamenů, E.A.Young

Jak se staví dům z kamenů, E.A.Young

Ke každé stavbě domu z kamenů má stále co říci Earl A.Young / 1889-1975/. Je jedním z klasiků moderní stavby z kamenů, realizoval desítky takových staveb v Charleroix ve Spojených státech. Hlavní zásady jeho originálního přístupu ke stavbě kamenného domu jsou jednoduché a samozřejmě platí i v Čechách.

–  Kámen může v případě zajímavého provedení stavbu výrazně zhodnotit do podoby téměř uměleckého díla, v případě podcenění ale také hodnotu srazit.

–  Stavba z kamenů vynikne, pokud respektuje místní krajinu a přírodní obrys terénu, E. A. Young odmítal i kácet stromy.

–  Stavba z kamenů se nedá úplně přesně vyprojektovat, na začátku je pouze jednoduchý koncept dispozice a ostatní vzniká jako improvizace v průběhu stavby.

–  U staveb z kamenů se neuplatní rovná čára a pravý úhel, i všechny parcely, které vytyčil E. A. Young, nemají žádný pravý úhel. Střechy provedené s příliš úhlednými řadami šindelů se musely předělat.

–  Dobrá stavba z kamenů je spíš sochařská práce, kde je velmi důležitý nejenom materiál a skladba kamenů, ale i provedení spáry. E. A. Young už ve své době experimentoval s probarvenou maltou při spárování.

Fotky od Conklina

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *