Jak se dělá knihobudka

Jak se dělá knihobudka

Knihobudka je malá veřejná knihovna, kde si sousedé mohou zdarma a bez registrace měnit a půjčovat knížky. Nápad se rychle rozšířil po celém světě a každé zemi se mírně odlišuje, záleží hlavně na místní mentalitě, zájmu o čtení a hodnotě použité knihy. Na Googlu je dokonce mapa umístění malých knihoven na celém světě /Little free library map of the Word/. Na výrobu knihobudky se dá použít vše co je po ruce, zbytky stavebních desek, bývalá králíkárna, starý kredenc, opravdu cokoli. Pro výrobu knihobudky je tak nejdůležitější vlastní odpověď na základní otázky Co? Jak? A pro koho? Jako u každého jiného projektu.

„Co“ je jasné, použitých knih je tolik, že je někdy nechtějí brát ani ve sběrně papíru. „Pro koho“ je taky celkem jasné, nové knihy nejsou úplně levné a mnoho lidí by jich určitě přečetlo víc, než si může koupit. Prostor je u mladší generace, která by potřebovala nějak nápaditě postrčit k zájmu o knihy. Největší problém je tedy „Jak“. Moc bych si přála, aby přežila všechna místa na výměnu knížek, ale je dost pravděpodobné, že některá zaniknou a zvítězí jeden ze dvou hlavních přístupů. Ten první přitahuje spíše manažersky založené nadšence, kteří s finanční a materiální podporou firem, místní samosprávy a propagace vytváří větší sítě knihobudek.

Osobně je mi ale bližší ten druhý přístup, kdy si kalifornská Mary nebo naše Mařenka udělá na plotě domu vlastní originální knihovnu, která je už víc street art /hlavně Mary, u nás se zatím víc prosazuje ten první přístup/. A protože má ráda knížky o zdravém jídle, má ta její knihovna jasné téma. Pak k ní přidá lavičku pro své postupně přibývající čtenáře. Také je možné, že to Mary nebude časem stačit a pronajme si větší prostory, kde k tomu připojí i dobrou restauraci a bude jí to živit.

knihobudka Mary od M.S.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *