Jak rozčlenit velké okno při rekonstrukci

Jak rozčlenit velké okno při rekonstrukci

Při výměně oken nebo zvětšování stavebního otvoru dokáže tohle členění vyřešit několik věcí. Jak vrátit fasádu domu víc do klasiky, protože zvětšení otvorů sice přinese více světla, ale také hodně poznamená vzhled domu a jak snížit cenu nových oken.

Dolní Lomnice 2014 © archbla.cz

Výrobci oken sice tvrdí, že členění oken směřuje ke stále jednoduššímu členění oken až úplně nečleněnému oknu, ale u velkého okna to také přináší řadu problémů. Vyšší cenu okna i montáže, komplikovanější kování, jiný způsob větrání nebo nutnost žaluzií pro trochu soukromí.

Podobné členění okna se dá najít u všech typů staveb od venkovské chalupy až po činžovní dům a může se použít i jako náhrada za dříve oblíbené trojdílné budovatelské okno. Přitom to není žádná novinka, ale starý a jenom oprášený nápad. Základem je trojdílné okno, složené z tradičního dvoukřídlého dovnitř otvíravého okna s horním sklápěcím nebo i otvíravě sklápěcím světlíkem. Okolní díly už mohou být neotvíravé se slabším rámem nebo v jiném barevném provedení, to snižuje cenu a základ tradičního okna se ještě zvýrazní.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *