Jak prakticky využít motiv krávy

Jak prakticky využít motiv krávy

Krávy se v současném designu objevují často. Zatím co street art, výroba dětských hřišť, laviček nebo obalů na čokoládu zůstává u tradičního tvaru krávy a hledá novou barevnost, lidové umění venkova nebo textilní vzory naopak zůstávají u tradičních barev a hledají nové možnosti, co by se tím dalo pomalovat .

Příkladem prvního přístupu je projekt CowParade /přehlídka krav/, do kterého se od roku 1999 zapojilo už 79 měst na celém světě, včetně Prahy. Podstatou nápadu jsou sklolaminátové krávy v několika variantách provedení, které místní výtvarníci upraví podle vlastních představ, na 2 – 4 měsíce se rozmístí po celém hostitelském městě. Následně se prodají a výtěžek je věnován na dobročinné účely. Do projektu se může zapojit každý autor nebo zájemce o pořádání akce, který splní podmínky společnosti CowParade Holdings Corporation. Společnost na svých stránkách uvádí, že CowParade je největší a nejúspěšnější celosvětovou veřejnou uměleckou akcí, při které bylo vytvořeno už vice než 5000 krav a alespoň některou z nich vidělo přes 250 miliónů lidí. Důvodů proč zrovna kráva je mnoho, je užitečná, přátelská, klidná, tradiční, posvátná, oblá, má potřebnou plochu pro novou malbu a v městském prostředí vypadá srandovně.

Karlín 2015 © archbla.cz

Příkladem druhého přístupu je venkovská ocelová nádrž na dešťovou vodu za stodolou. Důvody pro motiv krávy jsou stejné, jenom k tomu není potřeba žádná dohoda o autorských právech se společností CowParade Holdings Corporation. Na základní bílou barvu vrat, nádrže nebo čehokoli jiného stačí dodělat černé nepravidelné fleky.

Žežice © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *