Jak postavit vyhlídku nebo jinou přístavbu z obyčejných prken

Jak postavit vyhlídku nebo jinou přístavbu z obyčejných prken

Naskládané stavební řezivo /hráň/ už inspirovalo k několika originálním stavbám. Na vyhlídce v Písku je zajímavá její jednoduchost a praktické možnosti využití při stavbě vlastní kůlny, verandy, zahradního altánu, dětského hřiště nebo i něčeho jiného.

Už na první pohled je vidět, že stavba se obejde bez řezání, šroubování, hoblování, broušení, natírání a jiných tradičních stavebních postupů. Je rychle, levně a jednoduše vyskládanou hrání z pětimetrových prken, která si jenom z důvodu bezpečnosti tu a tam pomáhá nějakým hřebíkem. Stačí i jednoduché založení na špalcích, cihlách nebo speciálních betonových podstavcích pro řezivo položených přímo na terén, protože stavba je velmi lehká a dřevo si s případnými mírnými rozdíly sedání dokáže poradit.

Písek 2015 © archbla.cz

Žádný přesný návod jak podobnou stavbu postavit není, stejně jako nejsou úplně přesná pravidla pro stavbu hráně. Obvykle se uvádí minimální provětrávaná mezera od terénu 20 – 30 cm a proklady /špánky/ mezi prkny umožňující vysychání dřeva a zabraňující kroucení ve vzdálenosti kolem 1 metru. Ani stavební zákon zatím nedokázal určit hranici mezi uskladněným materiálem a stavbou, aby se v případě sporu o tom nedalo dlouho diskutovat.

Písek 2015 © archbla.cz

Stavba vznikla v rámci výtvarného Dřevěného sympozia 2013. Širšímu využití nápadu brání unijní podpora větším rozhlednám a také se zatím hledá, jak ocenit nápad ve stavebním rozpočtu. Autorem stavby z přibližně 5 kubíků stavebních prken, několika špalků a krabice hřebíků jsou Štěpán Řehoř a Vít Šimek.

Písek 2015 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *