Jak postavit malý texaský domek

Jak postavit malý texaský domek

O praktických výhodách mini domku /tiny house/ se dnes vydávají celé knihy, mají menší náklady na provoz, méně uklízení, nižší náklady stavby, dají se postavit svépomocí, nepotřebují žádné nákladné zemní práce a přizpůsobení zahrady, na založení stačí malé piloty zemním vrtákem používaným pro stavbu plotu. Mini domek přináší více svobody a je jednou z mála možností jak v dnešní době vyskočit z kolotoče pracovního stresu a neustálého zvyšování nákladů na bydlení. Nízkorozpočtový stavitel pak nejspíš dojde k dřevostavbě s obdélníkovým půdorysem, sedlovou střechou a prostornou otevřenou verandou, i chataři v pražském Prokopáku nebo bezdomovci v Hloubětíně. Problém těchto staveb je ale vzhled, působí většinou nuzně a těžko se dá mluvit o stavebním stylu na delší bydlení.

Prokopské údolí 2015 © archbla.cz

S nápadem jednoduchý domek vylepšit a udělat z něj důstojné bydlení nebo alespoň chatu přišla americká firma Tiny Texas Houses /Mini domy z Texasu/, podle obdivu a narůstajícího počtu objednávek to vypadá na nápad s velkou budoucností. Jenom je dost křehký, výsledek dlouhého hledání jednoduchosti, kdy malá změna nebo zakrámované okolí může způsobit proměnu v tuctový zahrádkářský domek. Co je na domku tak zajímavé?

Trochu archaický vzhled je v tomto případě záměr, je vyjádřením odporu k studené dokonalosti současné architektury, vysokým cenám pořízení vlastního bydlení, neudržitelné spotřebě a plýtvání. Domky od Tiny Texas Houses jsou vyrobeny z použitého dřeva z demolic jiných staveb, včetně starých dveří, oken, vnitřního obložení i příček. Důležité je zjednodušení všech stavebních částí a ponechání pouze některých detailů, které o to více vyniknou. Z domku tak zmizelo zábradlí verandy, okapy, klempířské lemování střechy, nepostradatelným se ale ukázal být detail sloupů verandy.

Domek má užitnou plochu a vybavení srovnatelné s běžnou garsoniérou, vnitřní půdorys 3 x 5 metrů a k tomu mezipatro na spaní nad kuchyňským koutem a sociálním zázemím. K tomu na celé léto otevřená veranda a celá zahrada. Mírné zvýšení stavby pro umístění mezipatra domku jenom prospěje, z venku vypadá mnohem důstojnější.

Tiny Texas House

Stejný typ domku není v Čechách novinka, jenom stojí stranou v lesních údolích kolem řek nebo uzavřených zahrádkářských koloniích. Ještě nedávno se fakt věřilo, že máme nekonečné množství energie, všichni chceme pracovat do úmoru, žít v „moderních“ domech a čím větší dům, tím více budeme šťastni.

Luka pod Medníkem 2015 © archbla.cz

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *