Jak postavit levnou břečťanovou garáž

Jak postavit levnou břečťanovou garáž

Nejde jenom o cenu, garáž z břečťanu je ohleduplná k životnímu prostředí, potřebuje jenom minimální údržbu a kdykoli se může snadno odstranit. Pokud stojí více jak 2 metry od hranice pozemku, nevyžaduje žádné povolení od stavebního úřadu a ani není nutné hledat správný název stavby.

Obecnou definicí garáže je samostatná místnost nebo stavba určená pro úschovu, kontrolu a drobnou údržbu motorových vozidel. Co je garáž, otevřená garáž nebo přístřešek už není tak jednoduché, protože některé nápady se dají těžko určit. Jedna bakalářská práce Právnické fakulty se garáži věnovala podrobně a dospěla k závěru, že se pojem používá ve 45 zákonech nebo vyhláškách a přitom se žádný nezabývá přesnou definicí. Pro stavební úřad je tak garáží cokoli, co bylo jako garáž zkolaudováno, pro TZB je garáží všechno, co má stěnové konstrukce na více než polovině obvodu, pro chalupáře může být garáží stodola a některé jednoduché nápady nemusí být stavbou ani nemovitým majetkem.

břečťanová garáž © archbla.cz

Na konstrukci břečťanové garáže se dá použít i odpadní materiál jako lesní kulatina nebo staré trubkové lešení, břečťan stejně vše zakryje. Pokud je záměrem postavit garáž včetně střechy, pak je základní konstrukce podobná zahradní pergole, pokud je záměrem jenom oddělit parkování auta od zbytku zahrady, pak stačí kovové sloupky jako u plotu. Ke konstrukci se upevní kari síť s malými oky nebo jiné pevnější pletivo, na které se pak uchytávají příčepivé kořínky břečťanu. Mohou se použít i jiné popínavé rostliny, ale břečťan je odolná stálezelená rostlina, která vytvoří neprůhlednou stěnu a přitom se dobře zastřihuje jako živý plot.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *