Jak postavit kamenný plot na sucho

Jak postavit kamenný plot na sucho

Kamenné ploty na sucho jsou jednoduché, levné a stavba vysloveně baví. Na stavbu takového plotu není žádný přesný návod, každá taková stavba počítá s přirozeným citem stavebníka, stejně jako třeba rovnání dřeva na zimu. Předností kamenného plotu na sucho je dlouhá životnost minimálně jednu generaci, kdykoli se může velmi snadno přeskládat do jiné podoby a i kdyby se časem ukázal nějaký statický problém, nikdy nespadne celý plot najednou. Případné menší odpadávání nikomu neublíží a snadno se opraví. Pro stavbu kamenného plotu platí jenom tyto obecné zásady :

–  Ze všech kamenů jde postavit zeď na sucho, pokud jsou soudržné a nedrolí se.

–  Pokud jsou příliš nepravidelné kameny, při stavbě je možné přidat hliněnou nebo vápennou maltu, v líci zdiva by ale neměla být viditelná a kameny musí dosedat na sebe.

–  Proti tradičnímu zdění nemusí mít kamenná zeď na sucho hluboký základ a nespáruje se.

–  Pokud stačí nízký plot a jsou pravidelnější kameny, staví se jenom jako jednoduché vrstvení kamenů na sebe, od největších ve spodu. Zahrádkářské příručky uvádějí stabilní výšku takové zídky až do 1 metru.

–  Pro vyšší plot je nutné stavět plot jako dvojitou stěnu, tedy jeden a druhý líc zídky, které jsou mezi sebou provázány většími kameny a mezery vyplněny zbytky malých kamenů, štěrkem, hlínou nebo vápennou maltou. Zvětší se tím ale šířka zdi, pro stabilitu a snadnější provádění musí být šířka u terénu alespoň 40 cm.

–  Kameny musí být kladeny v mírném sklonu tak, aby dešťová voda po nich nestékala do zdi, ale k jejímu obvodu.

–  Kamenný plot na sucho se nedoporučuje stavět až na hranici pozemku vedle veřejné cesty nebo chodníku, kde jsou vedeny inženýrské sítě. Dají se předpokládat výkopy rovnoběžné se zdí, které by mohly narušit stabilitu.

–  Inspiraci pro stavbu je nejlépe hledat v publikacích o kamenných plotech v Irsku, mají se stavbou nejvíce zkušeností. Uvádí se až 250 tisíc km kamenných plotů a nespočet originálních stylů.

kamenná zeď na sucho 2014 © archbla.cz
kamenná zeď na sucho 2014 © archbla.cz

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *