Jak postavit jednoduchý pomník

Jak postavit jednoduchý pomník

Smysl pomníku se tak rozvolnil, že se dá postavit i jako hra s minimálními náklady. Ani výkladové slovníky už pomník moc neřeší a omezují se na krátkou informaci, že pomník je cokoli na památku něčeho, třeba jenom vysazený strom. Ani to málo ale nemusí platit, když je dobré místo s výhledem, nemusí nic připomínat nebo se nějaká významná událost může vymyslet. Když se pomník zjednoduší na tradiční strom, lavičku a nějaký větší kámen, pořád zůstává velký prostor pro originální úpravu, na rozdíl od dřívějších božích muk nemusí být vážnou stavbou a dají se využít některé nápady konceptuálního umění.

Jednoduchý pomník ze staré jabloně, pohodlné dřevěné lavičky a kamene je v Petřínských sadech. Je zajímavý účelným využitím místa, protože kámen je z jedné strany ohraničením vyvěrajícího pramenu a z druhé strany je vytesáno připomenutí sira Nicholase Wintona. Dřevěná lavička je ještě připomenutím petřínského zahradníka Jindřicha Pavliše.

Petřín 2016 © archbla.cz
Petřín 2016 © archbla.cz

Klasický pomník ze stromu, lavičky a balvanu je v Líšnici, místo na náměstí byl postaven až za obcí s výhledem na okolní krajinu a rybník. Aby to úplně každý pochopil, mosazná cedule oznamuje, že se na tomto místě žádná významná událost nestala. Vylepšením je malé ohniště, u takového pomníku se dá vydržet velmi dlouho.

Líšnice 2016 © archbla.cz
Líšnice 2016 © archbla.cz

Mimořádně jednoduchý pomník je v řevnickém parku. Opět strom, lavička, kámen a k tomu výhled na údolí potoka. Kámen je vytvořený z říčních malých oblázků a betonu, vylepšením je stůl na svačinu pro delší zamyšlení.

Řevnice 2016 © archbla.cz
Řevnice 2016 © archbla.cz

  

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *