Jak postavit dům ve stylu Cape Cod

Jak postavit dům ve stylu Cape Cod

Jedním z největších úskalí stavby vlastního domu je postupné komplikování a vylepšování projektu, které změní původní podobu, náklady, velikost nebo dokonce smysl stavby. Když se to úplně vymkne, to je pak nejlepší vrátit se na začátek a hledat poučení v historii. V Čechách se hledá u tradičních chalup, ve Spojených státech se vrací ke stylu Cape Cod / Mys tresky/, nazvaný podle místa prvních kolonistů v Nové Anglii v 17 století.

Stavební styl Cape Cod měl v průběhu staletí svůj vývoj, původní jednoduchá stavba rodinného domu, která musela respektovat přírodní zákonitosti a lidské možnosti se také postupně začala zvětšovat a komplikovat, aby se po čase zase vrátila v původní podobě jako Retro styl Cape Cod v minulém století. V současné době už jednoduchost Cape Cod stylu přestala být symbolem masové stavby pro chudší vrstvu obyvatel a ukazuje se být řešením pro všechny stavebníky, kteří nechtějí svůj život strávit kolem starostí velkého domu nebo chtějí být ohleduplnější k životnímu prostředí.

Cape Cod

Co je chrakteristické pro styl Cape Cod:

–  Původní domy měly strmější sedlovou střechu, na které se v zimním období neudržela větší vrstva sněhu a umožnila využít podkroví. Pro levnou a jednoduchou stavbu je to velmi důležité, může se zmenšit zastavěná plocha a základy.

–  Pro podkrovní ložnice stačila okna v bočních štítech, původní domy neměly okna umístěná ve střeše. Všechny druhy oken umístěných ve střeše prodražují stavbu, přinášejí komplikované detaily a riziko tepelných mostů.

  Díky centrálně umístěnému masivnímu komínu bylo možné umístění krbu ve všech částech domu. Masivní zdivo komínu nebo pece sloužilo i pro akumulaci tepla.

–  Dispozice původních domů je podobná české chalupě, v přízemí kuchyň s jídelnou a obytná místnost, v podkroví ložnice a dětské pokoje, kam vedlo úzké a přímé schodiště ve středu domu.

–  Chladnější severní zimy a kolísavé teploty byly příčinou problémů s vlhkostí u obvodových stěn, praktickým řešením se ukázal vnější obklad z dřevěných cedrových šindelů nebo prken, tedy provětrávaná fasáda

–  Charakteristickým rysem původních staveb Cape Cod Stylu je ještě úzký přesah střechy s fasádou odolnou proti dešti, obdélníkový půdorys s co nejmenší zastavěnou plochou, přední dveře umístěny v centru nebo v některých případech na straně, dělená okna, dřevěné podlahy z tvrdého dřeva, minimální vnější výzdoba nebo celý interiér v bílé barvě. V průběhu staletí se styl vyvíjel s novými materiály a standardy bydlení, hlavní změnou jsou střešní vikýře na rozšíření obytného prostoru v horním patře, komín umístěný na jednom konci místo ve středu, jen dekorativní okenice, rozšíření domu o otevřenou obytnou verandu a garáž.