Jak postavit chatu na samotě na nestavebním pozemku

Jak postavit chatu na samotě na nestavebním pozemku

Web zaměřený na hledání podobných staveb na samotě pod heslem „Inspirace pro Vaše klidné místo“, www.cabinporn.com má dnes už desetitisíce sledujících na celém světě a jejich počet se rychle rozšiřuje. Nápad koupit si levnou nevyužitou louku nebo sad a postavit si malou rekreační boudu ve volné přírodě je sice docela dobrý nápad, ale v Česku se obtížně realizuje. I když je ale záměrem na vlastním pozemku co nejméně budovat, obejít se bez přípojek, základů a plotů, nezasahovat do přírody a jenom si občas užít samoty, svobody, volného prostoru a klidu, největším problémem je jednání s úřady :

–  Snaha zákonů i úřadů je co nejvíce omezit stavby ve volné krajině mimo zastavitelné území dané územním plánem.

–  Před koupí pozemku je důležité znát limity využití daného území, které vychází z různých právních předpisů a norem. Nejdůležitější je stavební zákon a možnosti stavby podle druhu pozemku, místní územní plán, ochranná pásma a omezení ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

–  Stavební zákon prakticky vylučuje stavby pro rekreaci mimo zastavitelné území v územním plánu, nepomůže ani §18 odst. 5 stavebního zákona o možnosti stavět ve volné krajině stavby, které zlepší podmínky využití území pro účely rekreace a cestovního ruchu. Jsou tím míněny pouze rozhledny, altány, přístřešky.

–  Pro povolení stavby na nestavebním pozemku je jedinou možností nazvat svůj záměr některým druhem stavby pro zemědělství nebo jiné hospodářské využití. Je nereálné získat povolení na jinou stavbu než mobilní, montovanou nebo jinak snadno odstranitelnou / buňka, maringotka, vagon, obytný přívěs, a pod./

–  Malá mobilní stavba sice nepotřebuje stavební povolení ani ohlášení, potřebuje ale povolení umístění. Jenom stavba v lese ho nepotřebuje, podle  § 79/2 písm. l) územní rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují stavby pro hospodaření v lesích a stavby pro výkon práva myslivosti do 30 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, bez podsklepení

–  Podle druhu pozemku z evidence katastrálního úřadu jsou zajímavé i sady, zahrady a trvalý travní porost, jak cenově tak možnostmi provedení stavby. Například trvalý travní porost vznikl z dřívějších luk a pastvin a umožňuje celou řadu jednoduchých staveb, seník, přístřešky pro zvířata, jednoduché oplocení, sklady nářadí, sociální zázemí pracovníků, odpočinkové místo pro pracovníky, výsadbu stromů pro zadržení vody.

–  Důležité je svůj záměr správně nazvat a při projednání s úřady obhájit. Pozdější mírnou odlišnost využití je skoro nemožné kontrolovat nebo hodnotit. Žádný univerzální návod není, záleží na místních podmínkách a toleranci místní samosprávy nebo úředníků státní správy. Kde takovou stavbu nechtějí, existuje možnost jejich omezení územním plánem nebo místní vyhláškou. Na druhou stranu jsou místa, kde nad každou stavbou bez pevného základu na vlastním pozemku mávnou rukou nebo dokonce uvítají oživení místa.

2014 © archbla.cz

18 x komentář k “Jak postavit chatu na samotě na nestavebním pozemku

 • Chápu to správně když koupím les, a umístím do něj mobilní stavbu (na kolech s možností odtahu) a nazvu ji jako stavbu pro hospodaření v lesích, nepotřebuji žádné povolení/souhlas/ohlášení? Prostě to můžu udělat?

  Ještě mě zajímá např možnost zakopání nádrže na vodu, bylo by to v pohodě a dalo by se to obhájit z hlediska obhospodaření lesa? I když, co oči nevidí, srdce nebolí 🙂

  Odpovědět
 • Podle Stavebního zákona opravdu nepotřebuje stavba pro hospodaření v lesích žádné povolení umístění stavby ani stavební povolení nebo ohlášení stavby, ale také nikdo nepovolí žádný plot ani přípojky. Možný je tedy jenom o něco lepší standard trampského bydlení. Další problém je Zákon o ochraně přírody a krajiny nebo Lesní zákon. Ten po novele zakazuje v lese i kouřit, natož si v lesním příbytku topit.

  Odpovědět
 • ……ježííš jak bylo za komunistu dobře…svoboda,svoboda a zase svoboda….všechno šlo,potraviny dobrý,aut tak akorát,zdravotnictví,školství,důchody,práce,každej druhej chajdu,srub zahrádku,,,žilo se pomalu a v klidu.nic se nehrotilo,čundr,kemp kdekoli,tabory..Dneska pazgřivci všechno okleštují a to co bylo za komanču normální,hajzlové z politiky dělaj priviliegium mocných..
  jestli si já koupím pozemek za svoje vydělaný peníze,,nechci si kupovat nic v satelitu uměle vyhnaných cen,,,mužu si tam přeci postavit co chci a každýmu je po tom hovno..Muj pozemek,moje vlastnictví,muj hrad..Tak přece bouda do 40m2nemuže být za žadných okolností problém..At se jasně v zakoně specifikuje kde v žadném pádé nepostaví nikdo ani psí boudu,ani louka,ani porost,ani les ani pole a bude po diskuzích,ale zatím nic takového není nebo je to jen slovíčkaření,,tak pokud mám někde louku,kus pole,,proč bych si z toho nemohl udělat svou zahrádku pro krásné chvíle a třeba tam i bydlet.._?Je to moje věc..Každý majitel si muže přeci nakládat se svým pozemkem..Když vidím ty otřesné zahrádkářské kolonie,nebo v městech hnusné polorozbořené barabizny,v každé dědině nějaky sběratel hnusnýho harampádí na dvorku,každý pes jiná ves a oni se tu budou ohánět stavebním zakonem..at si nejdříve udělaj pořádek tam kde je bordel a to u každýho druhýho legálního stavebníka..Však tu ty legální stavby to je někdy pěkně ruznobarevnej hnus jak v Bankoku…!!!!!!!

  Odpovědět
  • To já..: Udělejte si v hlavě pořádek, nebo se odstěhujte do KLDR. Naší rodině komunisti všechny pozemky vzali a chatu na Jihlavce zbořili, neb tam potřebovali přehradu. Vznik zahrádkářských kolonií také plně zapadá do komunistické éry.

   Odpovědět
 • Dobrý den všem.

  Rád bych se Vás zeptal na otázku, která se tak nějak hodí k tématu. Mám možnost koupit menší louku (cca. 2000 metrů čtverečních, trvalý travní porost), kolem které vede polní cesta a tak není problém zajet tam ze silnice s malým automobilem, případně motocyklem. Láká mě vidina života v krásné krajině, žádný hluk a zápach měst, prostě klid a kouzelná jihočeská příroda, kam oko dohlédne. Rád bych si na oné louce „postavil“ mobilní domek na zemní vruty / betonové patky (novostavba do 30 – 35 metrů čtverečních, tedy žádná pastouška, špeluňka, 50-ti letá maringotka nebo vybydlená stavební buňka), topení krbem / kotlem na pevná paliva, energie solární. Pokud by byla možnost vrtu nebo studně, tak by šlo o splněný sen 🙂

  Je tedy u nás v České republice možnost využít část pozemku (louka v otevřené krajině), tak jak jsem popsal výše nebo jde v naší společnosti jen o bláhový, nesplnitelný sen, respektive nesplněný sen pro normálního člověka, nemilionáře?? Děkuji za případnou odpověď a přeji co nejpříjemnější den. S pozdravem „snílek“ Karel..

  Odpovědět
 • Pokud je to možné, prosím o fundovanou odpověď, řeším něco podobného, v katastru vedené jako trvalý travní porost. Způsob ochrany: zemědělský půdní fond / přírodní rezervace.
  Je možné takový pozemek oplotit, založit sad, uprostřed sadu postavit dřevostavbu,
  klidně na vrutech (uskladnění nářadí + místo, kde se prostě člověk může schovat, přespat, ne trvale bydlet) do 25m2? Díky za odpověď

  Odpovědět
 • Dobrý den, také teď řeším obdobný případ. Ale v katastru vedené jako zahrada, poslední za zástavbou, dle zákona možnost stavby se souhlasem zastupitelstva. To stavbu RD odmítá, ale jak je to s montovanými domy bez pevných základů? Chceme na pozemek umístit unimobuňky, spojit je a krapet upravit aby to dobře vypadalo. Je třeba stavebního povolení od zastupitelstva? https://business.center.cz/business/pravo/zakony/stavebni/cast4h1d1.aspx. Dle tohoto zákona ne, ale raději se chci ujistit. Nestojím o konflikty a tahanice po soudech .Územní plán údajně není k dispozici … Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 • Po novele stavebního zákona od 1.1.2018 je prakticky nemožné legální umístění rekreační stavby na pozemku, který není v územním plánu určen jako stavební.
  Stavební zákon §18(5) : V nezastavěném území lze v souladu s jeho charakterem umisťovat stavby, zařízení, a jiná opatření pouze pro zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství, těžbu nerostů, pro ochranu přírody a krajiny, pro veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu, přípojky a účelové komunikace, pro snižování nebezpečí ekologických a přírodních katastrof a pro odstraňování jejich důsledků, a dále taková technická opatření a stavby, které zlepší podmínky jeho využití pro účely rekreace a cestovního ruchu, například cyklistické stezky, hygienická zařízení, ekologická a
  informační centra; doplňková funkce bydlení či pobytové rekreace není u uvedených staveb přípustná. Uvedené stavby, zařízení a jiná opatření včetně staveb, které s nimi bezprostředně souvisejí včetně oplocení, lze v nezastavěném území umisťovat v případech, pokud je územněplánovací dokumentace z důvodu veřejného zájmu výslovně nevylučuje.

  Odpovědět
 • Dobrý den, i já vás požádám o radu. Vlastním rybník. Na samotě. A vlastním jen úzkou hráz kolem. Příjezdová cesta už je lesů ČR. Bylo by možné na tomto místě stavět? Více méně by to musela být stavba na vodě (na břeh se nic nevejde). Má smysl s tímhle snem vůbec chodit na úřady?
  Děkuji mnohokrát. Eva

  Odpovědět
 • Pokud tam není v uzemním plánu povolená stavba, tak se stavět nedá. Ale může to vyřešit hausbotem, to je plavidlo (zakotvený dopravní prostředek) a nikoliv stavba.

  Odpovědět
 • Dobrý den,

  prosím, na jakém pozemku lze postavit stodolu a používaj ji jako objekt k oslavám pro veřejnost (bez ubytování, jen toalety, případně sprcha)? Počítám, že pokud bude přístupová cesta, tak by šlo na pozemku, které jsou v katastru jako sady? Případně i louka? Moc děkuji za případnou odpověď.

  Odpovědět
 • Dobrý den chceme na nezastavěném území umísti týpí a informační centrum týkající se dané lokality – informace pro návštěvníky o místních biotopech, lomech a jiných zajímavostí lokality, v rámci informačního centra tam chceme i místo pro dětský lesní klub. Jaká možnost tam je ? pojízdná maringotka a nebo pouze týpí, vše bez přípojek, jen na dočasné ukrytí před nepřízní počasí. moc děkuji Věříšová

  Odpovědět

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *