Změnit nudnou nebo poškozenou fasádu malým panáčkem je starý nápad, ke kterému se vrací současný street art a zkoumá jeho nové možnosti. Panáček dokáže upravit dálniční most, hodně poničenou fasádu domu nebo dokonce celou ulici.

Starý nápad to opravdu je, na venkově měl dříve podobu svatých patronů ve štítovém výklenku, ve městě pak nejčastěji busty významné osoby spojené s domem. Vychází ze zkušenosti, že i velmi malý detail se správným vztahem k celku dokáže z mizerného domu udělat něco zajímavého. Je na majiteli domu, zda zvolí výraznějšího panáčka, který na sebe jenom strhne pozornost, náročnější výtvarnou hru nebo si u svého panáčka ještě navíc vymyslí nějakou legendu. V každém případě je přemýšlení o panáčkovi, jeho výroba nebo hledání po bazarech mnohem levnější a zábavnější, než tradiční zednické práce. Provedení nevyžaduje souhlas stavebního úřadu, na běžnou fasádu rodinného domu, paneláku nebo most stačí panáček přibližně velikosti listu kancelářského papíru A4.



Na úpravu celé ulice pak zavěšený panáček velikosti dospělého člověka. O moderní blokovou rekonstrukci panáčkem se v r 2015 pokusil D. Černý v pražské Jilské ulici. Jeho Visatec v podobě psychoanalytika Sigmunda Freuda zavěšeného na tyči za jednu ruku nápad hodně posunul.
