Jak opravit fasádu malým panáčkem

Jak opravit fasádu malým panáčkem

Změnit nudnou nebo poškozenou fasádu malým panáčkem je starý nápad, ke kterému se vrací současný street art a zkoumá jeho nové možnosti. Panáček dokáže upravit dálniční most, hodně poničenou fasádu domu nebo dokonce celou ulici.

Újezd 2015 © archbla.cz

Starý nápad to opravdu je, na venkově měl dříve podobu svatých patronů ve štítovém výklenku, ve městě pak nejčastěji busty významné osoby spojené s domem. Vychází ze zkušenosti, že i velmi malý detail se správným vztahem k celku dokáže z mizerného domu udělat něco zajímavého. Je na majiteli domu, zda zvolí výraznějšího panáčka, který na sebe jenom strhne pozornost, náročnější výtvarnou hru nebo si u svého panáčka ještě navíc vymyslí nějakou legendu. V každém případě je přemýšlení o panáčkovi, jeho výroba nebo hledání po bazarech mnohem levnější a zábavnější, než tradiční zednické práce. Provedení nevyžaduje souhlas stavebního úřadu, na běžnou fasádu rodinného domu, paneláku nebo most stačí panáček přibližně velikosti listu kancelářského papíru A4.

 

Radotín 2015 © archbla.cz
sídliště Jižní Město 2015 © archbla.cz
Barrandovský most 2015 © archbla.cz

Na úpravu celé ulice pak zavěšený panáček velikosti dospělého člověka. O moderní blokovou rekonstrukci panáčkem se v r 2015 pokusil D. Černý v pražské Jilské ulici. Jeho Visatec v podobě psychoanalytika Sigmunda Freuda zavěšeného na tyči za jednu ruku nápad hodně posunul.

Visatec, Jilská 2015 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *