Dům jako bílá kostka

Dům jako bílá kostka

     Dům jako bílá kostka“ je sice jasné zadání pro projektování a stavbu domu, kterým se dá vyhnout mnoha komplikacím a stavba nemusí být drahá, ale tak jednoduché to zase není. Jak ukazuje příklad postupně vznikající čtvrti bílých kostek v pražském Slivenci, potřebuje ještě nějaký nápad. Že je bílá kostka dobrý nápad vedle divokého lesního vodopádu, vedle stoletého dubu, uprostřed velkého olivového sadu, na mořském útesu nebo v historické zástavbě už architektura dokázala. Byla jsem zvědavá, jak se ale s dokonalostí bíle kostky vyrovnají obyvatelé Slivence, nová čtvrť je na rovině, pozemky relativně malé. Co se kolem bílých kostek začne dít, až vyprchá sen o moderním, rovném, čistém a dokonalém domě?

Slivenec 2014 © archbla.cz

     U delší dobu obydlených domů je vidět, že většina majitelů už nějaký nápad začala hledat i to, že dříve osvědčené nápady u chaty nebo chalupy nemusí u bílé kostky fungovat, nestačí oranžová dýně na parapetu okna, adventní věnec na dveřích, vysoká tráva u soklu ani barevné detaily. Na bílou kostku nestačí ani takové nápady jako rozházené dětské hračky po zahradě.

Slivenec 2014 © archbla.cz

     Nestačí ani větší nápady jako zářez u vstupu, přístavba zimní zahrady nebo dřevěné boudy na zahradní nářadí.

Slivenec 2014 © archbla.cz
Slivenec 2014 © archbla.cz

     Ze všech sliveneckých nápadů jak vyrovnat dokonalost bílé kostky mne zaujaly dva. Tím prvním je přes celou zahradu natažená obyčejná prádelní šňůra a barevné vlající prádlo, tím druhým je zahrada ponechaná jako divoká džungle.

Slivenec 2014 © archbla.cz
Slivenec 2014 © archbla.cz

     Je tu i jeden osvědčený nápad, vysadit popínavé rostliny a pro začátek jim pomoci na fasádu opřeným klackem. Během několika let vznikne z bílé kostky zelená kostka.

Slivenec 2014 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *