Dřevěné zahradní lehátko v akci

Dřevěné zahradní lehátko v akci

Pokud není nálada na několikadenní hledání v internetových obchodech s nekonečným porovnáváním cen a kvality výrobků, není ani dílna s truhlářským vybavením pro samovýrobu, zbývá jenom vlastní tesařská výroba z lesního kmenu. Akční přístup to je, ale s trochou odvahy to zvládne každý chlap. Dvoumetrový kmen z tvrdého dřeva o průměru nejméně 60 cm se dá sehnat s dopravou přímo u lesní správy nebo nejlépe v místní výrobně palivového dřeva. Zapůjčení motorové řetězové pily a osobních ochranných pomůcek problém není, za víkend by se výroba měla v pohodě zvládnout. Největší starostí je jenom doprava kmenu s objemem přes půl kubíku dřeva a váhou víc jak půl tuny, která se sníží na snadněji přemístitelnou váhu až teprve po dokončení.

dřevěné zahradní lehátko 2014 © archbla.cz

Výroba je už sochařská práce a tak je k tomu potřeba i přistupovat. Cesta k výslednému tvaru vede přes hrubé opracování a postupné odstraňování dřeva až k jemnému doladění tvaru jenom ostrou tesařskou sekerou nebo širokým dlátem. Pokud se to s ořezáním přežene hned na začátku, není už cesta zpátky.

dřevěné zahradní lehátko 2014 © archbla.cz

Pro představu o životnosti, toto lehátko je bez povrchových úprav na povětrnosti již 20 let a teprve nyní začalo mít tu správnou patinu pro dalších odhadovaných 20.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *