Co je tiny house a mini dům ?

Co je tiny house a mini dům ?

     Tiny house je česky mini dům. O tiny house se dnes mluví jako o životním stylu a dokonce i o sociálním hnutí, které může vyřešit mnoho dnešních problémů – ekonomických, ekologických i společenských. Kdo se o mini dům začne zajímat, bude zaskočen množstvím ve světě existujících organizací, spolků, magazínů, knih a na to se nabalujícího průmyslu, který nabízí každodenní proud nových argumentů a myšlenek pro pořízení malého domu, zkušeností jednotlivců, experimentů s designem i vybavením, nabídky výrobců od podvozku na mobilní verzi s vlastní dostavbou až po obraz na stěně, který je současně složeným stolem pro 3 osoby.

     Jedna ze základních myšlenek tohoto hnutí je zachovat si větší svobodu a ochota se za to smířit s menším obytným prostorem /míněno vnitřním prostorem, vnější se tím naopak zvětší/. Argumentem je statistika ze Spojených států , kdy průměrná velikost obytné plochy jedné rodiny je přibližně 250m2 a průměrné náklady na bydlení spolknou 1/3 – 1/2 příjmu, což vlastně znamená 15 let života pracovat jenom na bydlení. Bydlením v mini domu o velikosti 10 – 40 m2 je tak možné ušetřit minimálně 10 let života na zábavnější činnost nebo jenom prostě zvolnit životní tempo.

Březová 2014 © archbla.cz

      V Česku to může na první pohled vypadat, že se nás toto hnutí vůbec netýká, většina českých stránek o mini domech jsou komerční nabídky výstavby menšího domu, experimentům se věnují pouze architektonické ateliéry, stavební zákon a obecně technické požadavky na výstavbu, které určují minimální prostor na bydlení. Ve skutečnosti ale v chatách upravených pro bydlení bydlí hodně lidí, stejně jako ve Spojených státech si někteří ze svého příjmu ani nic jiného nemohou dovolit.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *