Co je alukryt

Co je alukryt

     Alukryt /nebo také dachman/ patří mezi střešní krytiny, které teprve s opršením, flekatěním a třeba i odlupováním barvy začínají vypadat zajímavě, aniž by to mělo vliv na vlastnosti a životnost střechy. Výrobci uvádějí životnost krytiny více jak 100 let, tak se dá rozpočet rekonstrukce střechy klidně ještě snížit nákupem šablon ve stavebním bazaru, hra s kontrastem velkých, hrubých, flekatých a omlácených povrchů s něčím malým, jemným a hladkým je stále jedna z nejlevnějších rekonstrukcí domu. U nových šablon se na patinu musí chvíli počkat, ale dá se to vydržet, běžná záruka na barevnou stálost je 5 let a na soudržnost barvy s podkladem 10 let. Alukryt s tradičním rozměrem šablony kolem 45 x 100 cm vyrábí řada firem a jeho nenápadný obdélníkový rastr střechy se využívá u všech druhů staveb se sedlovou střechou ve sklonu větším než 30 stupňů.

Liberec 2015©archbla.cz
Liberec 2015©archbla.cz
Dolní Světlá 2015©archbla.cz
Dolní Světlá 2015©archbla.cz

     Alukryt se doporučuje hlavně pro rekonstrukce, kde se dobře přizpůsobí mírně prohnutému krovu, zbytečně nezatěžuje věkem zeslabené krokve a další praktické výhody. Je lehký, pevný, relativně levný, nepodléhá korozi, je chemicky stálý, recyklovatelný a střecha nevyžaduje žádnou pozdější údržbu. Pokud je hodně omezený rozpočet, montáž se dá zvládnout snadno a rychle svépomocí, protože většina výrobců nabízí i kompletní systém profilů pro lemování, hřeben střechy a další doplňky. V Česku je už alukryt tradiční střešní krytina, která se vyrábí od 70 let minulého století, jeho dobrou pověst kazí jenom dřívější problémy s kvalitou uchycovacích hřebíků nebo výroba alukrytových šablon z pozinkovaného plechu. To je vlastnostmi už jiná střecha.

Varnsdorf 2016©archbla.cz
Varnsdorf 2016©archbla.cz
Všenory 2015©archbla.cz
Všenory 2015©archbla.cz

 Zajímavě flekatá střecha z alukrytu může ovlivnit celou stavbu nebo i celou obec. Někdy v dobách socialismu použili budovatelé v Lužických horách alukryt na opravu střechy kostela a ta se díky mizerné kvalitě nátěru rychle proměnila v nepravidelnou stříbrno červenou šachovnici. V tamních mlhách to byl tak dobrý vtip, že v tom pokračovala i porevoluční rekonstrukce, už ale s jiným materiálem.

Mařenice, Lužické hory©archbla.cz
Mařenice, Lužické hory©archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *