Březový háj, skvělá zahrada zadarmo

Březový háj, skvělá zahrada zadarmo

Ideální zahrada pro líné, chudé a klidně i nespolehlivé básníky. Hned po nápadu žádnou zahradu nemít, ani nechtít a jenom chodit s batohem po volné přírodě je březový háj druhou nejlevnější zahradou na pořízení a nejméně náročnou na údržbu. Bříza není náročná na kvalitu půdy a rychle roste, vzrostlejší stromky je možné získat z divokých lesních náletů, okapů opuštěných staveb nebo skalních puklin a mimo vlastní práce tedy vytvoření takové zahrady nic nestojí. Březový háj nevyžaduje ani pravidelnou údržbu, tráva zde roste pomalu a zahrada vypadá dobře i s jenom občasným sekáním. Nevyžaduje ani podzimní hrabání a úklid listí, drobné lístky břízy odklízí vítr daleko do polí.

Při zakládání březového háje je důležité udržet jednoduchou myšlenku bez vylepšování dalšími rostlinami a zvolit správnou vzdálenost stromů. U rodinného domu je ideální vzdáleností stromů někde mezi 5 – 6 metry, břízy tolik nerostou do výšky, pod klenbou stromů ještě roste tráva a zůstává dostatek místa i pro další funkce zahrady, na házení klacku psovi, přemýšlení o blbostech na pohodlné zahradní lavičce, pořádání zahradních slavností, kopání do balónu nebo opékání buřtů. Březový háj je i osvědčený nápad pro veřejný park.

březový háj 2014 © archbla.cz

Březový háj se objevuje ve všech oborech  umění, v literatuře, ve filmu, ve scénografii, je vděčné téma pro fotografy. Ve výtvarném umění jsou dokonce autoři, kteří atmosféře a poezii březového háje doslova propadli.

Issac Levitan

Březový háj je sice jednoduchý nápad, ale díky proměnám podle ročních období není vůbec nudný. Zajímavá je i historie břízy jako oblíbený symbol a její léčivé účinky.

březový háj 2014 © archbla.cz

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *