Anglická pastevecká maringotka

Anglická pastevecká maringotka

Nápad vyrábět jednoduché pastevecké maringotky na železných kolech /Shepherd‘s hut/ má v Anglii tradici už od 18 století a podle počtu dnešních výrobců to nevypadá, že jen tak skončí. Místo pastevectví se totiž objevily nové možnosti využití jako rekreační domek, bouda hlídače parkoviště, domácí kancelář nebo jiná pracovna, zahradní domek na nářadí nebo ubytování návštěv, dětský zahradní domek, malý ateliér, rybářská chata nebo jí postavit na konci zahrady pro občasný únik. Někteří si jí pořizují jenom pro pocit, co kdyby se bláznivý svět sesypal, tak aby bylo kde přespat a skromně přežít.

Možná se ukáže, že anglická pastevecká maringotka najde využití i u nás. Jasnou předností je levné pořízení a náklady na provoz, sympatický vzhled, který neruší ani ve volné krajině mimo zastavěné území a možnost být blíž přírodě. Zajímavá je i možnost posouvání po zahradě podle ročního období, v letní sezóně na kopec nebo blíž k vodě, v zimním období blíž k cestě nebo uklidit do stodoly. Proti tradiční maringotce má pastevecká výhodu svobodnějšího přemísťování bez podkládání nápravy kol /pastevecká maringotka je velmi lehká, má pevnou konstrukci, litinová kola se stáním nijak neničí /, snadnější přemísťování i na delší vzdálenosti / přeprava na podvozku jako osobní auto je levnější než tažení za nákladním vozidlem, nepotřebuje STK, pastevecká maringotka má menší rozměry a pevný podvozek s nízkým těžištěm/, parkování na pozemku nevyžaduje složité stavební povolení /při mírné tolerantnosti úřadu umožňuje i u nás umístění ve volné krajině jako zařízení pro zemědělské účely/.

Pastevecká maringotka vypadá na první pohled velmi malá, ale už při rozměrech osobního automobilu v kategorii O2 /rozměr 1,8x5m/ a umístění vstupních dveří v podélné stěně může mít uvnitř pohodlnou ložnici pro 2 osoby a k tomu ještě malou kuchyň se stolem.

pastevecká maringotka

4 x komentář k “Anglická pastevecká maringotka

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *