Alternativní bydlení a Christiania

Alternativní bydlení a Christiania

Český experiment socialismu vydržel 41 let /1948 – 1989/ a ukázal se být utopií. To dánský experiment Christiania vydržel už o několik let více /od roku 1971/ a i když na začátku vypadal jako naprostá utopie, nyní vypadá jako nadějné řešení ekologických, společenských i ekonomických problémů doby.

Svobodné město Christiania je sociální experiment v Kodani, dánská vláda po dlouhém a bouřlivém vyjednávání od r 1971 do 1987 uznala samostatným zákonem čtvrť Christianshavn jako autonomní oblast s vlastními zákony, správou a dokonce s vlastní měnou, vlajkou, hymnou, hranicemi mimo EU. Vyloučením motorových dopravních prostředků a výstavbou založenou na jednoduchosti, výtvarných nápadech a co největší svobodě každého obyvatele si Christiania vytvořila originální atmosféru, kterou se vlastními pravidly snaží uchránit před destruktivním vlivem velkých stavebních projektů, nadnárodních korporací a jiným snahám vyměnit svobodu, klid a inspirativní prostředí za příliš velké pohodlí.

Christiania

I když byla Christiania na začátku squat, odlišuje se od běžného „obsaď a žij“ velkou rozlohou 34 hektarů, jasnou představou o způsobu života a kompromisním vyjednáváním se státní správou. Důležitými dohodami bylo uznání autonomní správy a úpravy některých zákonů jako nezbytnost pro fungování komunity, férové vyrovnání za získaný majetek, placení daní, možnost podnikání, bezpečnost nebo vyloučení kriminality. S odstupem času se ukázalo, že hlavním problémem Christianie není očekávaná anarchie nebo nebezpečí ze svérázné výstavby, ale mizející atmosféra s narůstajícím počtem obyvatel a turistů.

Christiania

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované údaje jsou označeny *